Utazom

Az úti cél Győr, a barokk központú iparváros – második nap

Győri kiruccanásunk második napján, a kinti nagy meleg miatt a nap első felében nem raktuk ki a lábunkat a lakásból, bár terveztük, hogy ellátogatunk az innen már nem nagy távolságban lévő Pozsonyba vagy Komáromba, de ezek végül megmaradtak későbbi célként.
Ebéd után a nyakunkba vettük a várost és bementünk Győr belvárosába, amit előző nap csak este láttunk.

Városnézés, gyümölcskehely és vacsora a folyón.

Első megállónk a Széchenyi István Egyetem épülete, melyet csak kívülről csodáltunk meg, innen az irányt a Kalóczy téren keresztül a Kossuth hídon át a Dunakapu térhez vettük. (Ha valaki strandolni szeretne, akkor a szabad strandot itt, az egyetem mellett találhatja 🙂 )

Nem véletlenül kapta Győr a „folyók városa” nevet is, hiszen három folyót is megcsodálhatunk a területén. A Kossuth hídon átsétálva láthatjuk, ahogy a Rába és a Mosoni-Duna találkozik. A találkozásuknál egy multimédiás szökőkút is található, ahol este kisfilmeket is vetítenek.

Hűsítő finomságok

Ahogy átkelünk a hídon, a Dunakapu térre érünk és az út túloldalán találhatunk egy fagylaltozót, ahol nagyon finom krémes fagylaltot kaphatunk, mellette lévő üzletben pedig gyümölcspoharakat vehetünk, tele mindenféle gyümölccsel, ananásztól a görögdinnyén keresztül az áfonyáig, vagy turmixot is kérhetünk, a nagy melegben mind kellemes hűsítőként szolgál.

Miután feltankoltunk gyümölccsel és fagylalttal elindultunk a várfalsétányon, melynek végén elérjük a Bécsi kapu teret, ahol megtalálhatjuk a Szent István szobrát és az ágyúsort, melyekkel ugyan sose védték a várat, de érdekes díszei a városnak.

Ágyúsor a Bécsi téren.

Innen átvezet utunk a Radó szigetre, melyet a Rába fog közre, és itt tartózkodásunkkor valamiféle kis rendezvény volt rajta. Ide nem mentünk be, így a sziget másik részére vettük az irányt. Lassan sétálgatunk, csodáljuk a nyugodtan folyó Rábát, a kilátást a túlpartra, a vár falára, amikor hirtelen eszünkbe jut, hogy a Püspökvár-Toronykilátóba is fel akarunk menni. Neki is iramodtunk, kis macskaköves utcákon keresztül a barokk stílusú házak között kacskaringózva odaértünk, azonban már késő volt. Nem engedtek fel. Szóval ha valaki fél hat után beesik, hogy ő még felszaladna, sajna nem fogják engedni. Igazából nem is értem, így nyári időszakban miért csak hat óráig vannak nyitva, de így jártunk, majd legközelebb. 🙂

Séta tovább..

Kicsit szomorúan ugyan, de továbbálltunk és benéztünk a torony mellett lévő Püspöki Székesegyházba, mely belülről szemkápráztató, a mintás ablakok és aranyozott díszítések magukhoz vonzzák az ember tekintetét.

Végül a Széchenyi tér felé vettük utunkat. Ide úton még megcsodálhattuk a Szent László és a Frigyláda szobrot, mely utóbbival a legenda szerint a győriek Isten bocsánatát kérték, amiért 1729-ben az akkori püspök eltörte a monstranciát, ezzel szentségtörést követve el. A Széchenyi tér egy hangulatos része a városnak, a tér közepén szökőkutakkal, ahol a nagy melegben kis gyerkőcök futkostak, számos asztallal, ahol leülhetünk és ehetünk valamit vagy ihatunk egy hűsítő italt.

Hangulatos, laktató vacsora

Napunk vége felé érünk, így előzetes asztalfoglalásunk helyszínére ballagunk. Vendéglátóink invitálására a Dunakapu tér mellett, a Mosoni Dunán található Westy Étterem és Pub egy asztalánál foglalunk helyet és „nyálcsorgatva” olvassuk az étlapot. Azt, hogy pontosan mi volt a neve a választott ételeknek nem tudom, csak hogy nagyon finom és laktató volt, és vendéglátóink elmondása szerint bármint választhattunk volna, biztosan nem csalódunk. Az ételek és italok ára is elfogadható egy hétköznapi ember pénztárcájának is, és nem utolsó sorban nagyon hangulatos és romantikus helyszín.

Nap zártával visszaindultunk a szállásra, közben még alkalmunk nyílt kicsit bepillantani az esti kisfilm vetítésbe a folyó felett, kicsit még megcsodálni az éjszakai Győrt, majd fáradtan álomba szenderültünk.

Jedlik Ányos híd és a szökőkút esti fényében.
Zárásként

Összességében Győr belvárosa hangulatos, kis felújítás az épületekre ráférne, illetve a terek növényekkel és napernyőkkel való díszítése még sokat lendítene rajta. A belváros sok épülete műemléki épület, illetve sok a múzeum, így azoknak, akiket az ilyen programok lelkesítenek, egy paradicsom lehet. 🙂 Számos dolog van még, amit megnézhetünk ha nyitott szemmel járunk, de szerintem két-három nap elég feltérképezni a várost és pihenni. Érdekes lehet még a város állatkertje, mi azonban a viszonylag kis területe, de magas belépője miatt inkább kihagytuk.

Ennek ellenére mindenkinek ajánlom, hogy legalább egyszer ejtse útba Győr városát, hiszen nem tudhatja, miről marad le!