Közélet Politika

Kamupárt lenne-e a Magyar Liberális Párt?

Az elmúlt nyolc év során szemmel láthatóan megszaporodtak az úgynevezett kamupártok.

Nem kétséges, ezen pártok egyetlen értelme az volt, hogy az amúgy is felaprózódott ellenzéket még jobban felaprózza. Ez a fideszes taktika nagyban hozzájárult az újabb kétharmados narancs győzelemhez. A legtöbb kamupártnak nem csak a lételeme kamu, hanem a neve is rögtön elárulja hogy nem lesz sokáig a politikai élet szereplője. Ilyen például az Iránytű Párt vagy a Szegény Emberek Magyarországért pártja.

De mi a helyzet a Fodor Gábor által vezetett Liberálisokkal?

A pártelnök neve ismerősen cseng a magyar politikai életben hiszen Fodor nem most kezdte a pályafutását. Eleinte Fidesz tagként, majd később összeférhetetlenség miatt átült az SZDSZ padsoraiba és lett a legnagyobb liberális párt képviselője. Munkásságáról túl sok jót sajnos nem lehet elmondani. Fodor a magyar politikai közélet talán egyik legunalmasabb figurája. Arról nem is beszélve hogy amikor átvette a párt vezetését, már tudni lehetett hogy az SZDSZ napjai meg vannak számlálva. 2013-ban alapítja meg a Magyar Liberális Pártot, amelynek rögtön pártelnöke is lesz. Tette ezt egy olyan politikai közhangulatban, ahol egyértelműnek látszott hogy semmilyen igény nincs az említett párt társadalmi vagy éppen közéleti javaslataira. Ezt mind máig megerősiti a párt “támogatottsága” , amely az egy százalék és a megszűnés között lebeg évek óta. Ennek ellenére, a párt, politikai súlyával fordított arányosságban kapja a televiziós csatornáktól a szereplés lehetőségét. Ez a tény még nem igazán magyarázná meg hogy miért is lenne kamupárt az MLP. De van két eset, amelyet nagyon nehéz objektív elemzés birtokában kiszámítható lépésnek tekinteni.

Közvetlenül a 2014-es választások után,

a Fodor párt volt az, amely kilépett a DK által felkínált politikai szövetségből.

Ezzel pedig a független képviselő sorsára száműzte a Gyurcsány párt képviselőit, ami sokkal kevesebb pénzzel, felszólalási és szereplési lehetőséggel jár. Mintha ez az eléggé feltűnő és bomlasztó tevékenység nem lett volna elég egyszer, Fodorék, immár Bősz Anett asszisztálása mellett, még egyszer megismételték ezt a sajátosan elvtelen attrakciót. Ezúttal az MSZP-t és a Párbeszédet sikerült bepalizni, hiszen a választások előtt kötött megállapodást alig egy hónappal később felmondták. Arra hivatkoztak, hogy „nem látták biztosítottnak a liberális elvek megvalósulását.” Itt hangsúlyozni kell, hogy az új Országgyűlés éppen hogy csak megalakult, érdemi munka nem volt. A következmény az lett hogy az MSZP-PM frakció a DK-hoz hasonlóan a függetlenségi létre lett volna kárhoztatva, ha nem menti őket meg a valóban független Mellár Tamás.

Tehát, hogy jól értsük: Bősz Anett nem látta biztosítottnak a liberális elvek érvényesülését. 

A Gazdasági Bizottság alelnöke volt és felszólalásait nem korlátozta a frakció. Függetlenként viszont ( interpelláció és érdemi parlamenti munka lehetősége nélkül) ez a veszély nem áll fenn szerinte. A képviselőasszony elcserélte az érdemi parlamenti munkát élő bejelentkezésekre a facebookon. Tette mindezt egy olyan hármas koalíció tagjaként, amelyben ő személy szerint nulla támogatottsággal rendelkezett. Hiszen a MLP önerőből képtelen lenne akár csak meg is közelíteni a parlamenti küszöböt.

Ezek után hiába rodeózta végig Bősz a közmédia által felkínált műsorokat hogy tisztára mossa magát, az emberek határozott véleményüknek adtak hangot a politikus facebook oldalán. Itt az egyetlen kérdés természetesen az, hogy hogyan lehetséges hogy egy törpe párt elenyésző politikai támogatottsággal ennyire bele tudjon szólni a nagyobbak dolgába. Még ha 2014 után valaki kételkedett volna abban hogy a Liberálisok a Fidesz malmára hajtják a vizet, a 2018-as események és az azt követő közmédia támogatás egyértelmű bizonyítékát adja annak, hogy Fodor és pártja egy Fidesz által fenntartott kamupárt.